Terricciola är känt bland lokalbefolkningen för sitt goda rödvin. I den gröna dalen mellan Pisa och Volterra ligger Podere S. Emilia. Från gården är det cirka 4 km till staden, var ni finner restaurang och inköpsmöjligheter.
Det är ett gammalt lanthus, som nyligen blivit renoverat och uppdelat i 5 lägenheter. Vid husets stora möblerade trädgård finns en liten sjö och - än viktigare - en simbassäng (13 x 6 meter). På stället finns även grill, gemensam tvättmaskin och parkeringsplats. På kort avstånd hittar man Toscanas sevärda storstäder (40 km till Pisa, 60 km till Siena, 65 km till Florens, 45 km till Lucca) och de mest kända medeltidsstäderna (40 km till San Gimignano, 25 km till Volterra).
Läs mer om Podere S. Emilia
Lägenheterna är utrustade med satellit-TV, strykjärn och brödrost. Alla lägenheter har privat uteplats med bord och stolar. Till lägenheterna på andra våningen ligger uteplatsen nedanför trappan.
Tvårumslägenhet Granaio ligger på bottenvåningen och är ca. 40 m² stor. Den består av ett uppehållsrum med enkeltsäng, kök med elektrisk ugn, sovrum med dubbelsäng och badrum med toalett och dusch.
Lägenhet Concimaia ligger på bottenvåningen och är ca. 45 m². Den består av uppehållsrum med dubbel bäddsoffa och kokvrå med elektrisk ugn, sovrum med dubbelsäng och badrum med toalett och dusch.
Lägenheten Pino har ingång från en utomhus stentrappa, som leder upp till andra våningen. Lägenheten använder samma trappa som lägenheten Il Focolare. Lägenheten är ca. 42 m² och består av ett uppehållsrum med dubbel bäddsoffa och kokvrå med elektrisk ugn, sovrum med dubbelsäng och badrum med toalett och dusch.
Lägenheten Focolare ligger på första våningen och är ca. 65 m². Lägenheten har ingång genom en utomhus-stentrappa som leder upp till denna lägenheten och även Pino. Lägenheten består av ett uppehållsrum med kokvrå och dubbel bäddsoffa samt stor öppen spis, sovrum med dubbelsäng, sovrum med två enkelsängar samt badrum med toalett och dusch.
Lägenheten Stalla ligger på bottenvåningen och är ca. 65 m². Lägenheten består av kokvrå och en dubbel bäddsoffa, sovrum med dubbelsäng, sovrum med två enkelsängar och två badrum med toalett och dusch.
Vi tillbringade en 10 dagars semester på Podere S. Emilia och var mycket nöjda med stället. Det är rent och snyggt och värdarna är rara och älskvärda, även om de inte pratar engelska. De är diskret på plats varje morgon och sköter om poolen och området där omkring och ser till så allt är i ordning. Vi är en familj på 5 personer (här ibland 2 pojkar på 18 och 16 år samt en flicka på 12 år), och vi var alla mycket nöjda med både poolen (som vi först var rädda för att den inte skulle vara djup nog för de stora, men som visade sig vara helt ok) och lägenheten samt omgivningarna över huvud taget.
Coop i Pecciola (10 min. med bil) är den bästa affären att handla i, men även MD i La Rosa (7 min.) är utmärkt.
Totalt sätt ett härligt ställe i Toscana. De italienska värdarna vaknar tidigt och sköter poolen. Mycket fint poolområde med fina stolar och parasoll. Vi fick tomater och ägg av värdarna. Härligt semester!!
Bra boende i rejäla, rustika lägenheter. Stor trädgård med pool. Det enda som saknades var en fläkt när det var som varmast.
Rent och snyggt i lägenheterna, trevligt inredda, stor och härlig pool, boulebana och volleybollnät.
Vi var fem familjer som hyrde hela huset och vi hade en toppenvecka!
För två familjer (4 vuxna, 5 tjejer 12-16 år), fungerade det perfekt att ha de två lägenheterna på första våningen på Il Pino D'oro, som endast var avskilda med en trappa - nästan som att vara i ett stort sommarhus. Poolen var verkligen härlig, och området runt omkring var rent och användes flitigt. På grund av få lägenheter (5, men endast 4 upptagna då vi var där) kändes det nästan som att vi hade det hela för oss själva. Värdparet talade inte ett ord engelska, men var behjälpliga och ofta på plats vilket medförde att både hus och trädgård var absolut perfekta. Lägenheterna var härliga och välutrustade, allt i alla ett härligt ställe!
Den närmsta staden La Rosa var inte så spännande, men där fanns vad som behövdes av inköpsmöjligheter. Om man vill äta ute, kan vi rekommendera att köra ca 10 minuter till Pecciolo, en fin stad, högt belägen, med utmärkta restauranger.