Förhandsreservera nu! Mitt i de frodiga vinmarkerna, i ett fantastiskt bergslandskap, finner man Relais Duca di Dolle - som ligger bara 1 timmes bilfärd norr om Venedig och som erbjuder de vackraste rum och lägenheter samt en pool med panoramautsikt.
Du kan reservera din semester- bostad i dag och vänta med att betala tills om 4 dagar! Läs mer ![]() ![]() Denna vackra vingård tillhör familjen Bisol och det har funnits i deras ägor sedan 1542. Bisol är en av de viktigaste vinproducenterna i området, men efter att familjen beslutat sig för att utvidga sin ...verksamhet till turism så har vinproduktionen flyttats till ett annat ställe. Läs mer om Relais Duca di Dolle
![]() ![]() Denna stora agriturismo består av både huvud- och sidobyggningar, samt ett rött anex, där ställets spektakulära lägenheter ligger. Det hör även stor areal jordbruksmark till Relais Duca di Dolle och det mesta är vinrankor, men även en vacker trädgård och en stor pool, där man har en fantastisk utsikt mot den lilla byn Rolle, som ofta ligger inbäddad i morgondimma när solens första strålar kommer upp över bergen. ![]() ![]() Gillar man natur, slingriga bergsvägar, små medeltidsbyar, vin och gastronomi - ja då är området runt Duca di Dolle, som också omfatter den spännande vinturen "Strada del Prosecco", den rätta platsen. Denna del av Veneto är, lyckosamt nog, relativt okänt för turisterna, så man kan ännu vara bland de första som utforskar denna juvel. Till och med äkta Toscana-älskare, skulle bli imponerade av områdets skönhet. ![]()
![]() Här erbjuds både lägenhet och hotellrum, där de flesta är inredda år 2007. Kvalitéten är hög och de som redan besökt familjens andra anläggning, lilla agriturismo Dolcevista, som ligger i Santo Stefano inte långt därifrån, kommer inte att tvivla på att detta är ett ställe där familjen kombinerat den bästa inredningen med modern, italiensk design och tradition, orginal och antikviteter. Det finns ett litet kylskåp på alla rummen så man har möjlighet att handla in drykesvaror som man kan avnjuta på ställets gemensamma områden. På stället kan man endast köpa vatten och vin. ![]()
![]() Huvudbyggnaden har tre flyglar och fördelat på tre våningar, som rymmer både reception, frukostrum - som är inrett med antika möbler- och en original eldstad, uppehållsrum med TV, möteslokal samt två lägenheter och 8 rum. Samtliga rum och lägenheter är utrustade med aircondition. De andra 2 lägenheterna ligger på första och andra våningen i det röda annexet som ligger ca. 100 m från huvudbyggnaden. Stilen och kvaliteten vad gäller sanitet, kök samt möbler, är densamma överallt. Alla badrum har jacuzzi dusch eller badkar samt morgonrockar och hårtork. Fönstrena i huvudbyggnaden är inte stora så man har därför på sista våningen gjort takfönster för att ge mer ljus. Det finns ingen TV, varken på rummen eller i lägenheterna - men vill man bli uppdaterad på vad som händer så finns det ett gemensamt TV-rum i huvudbyggnaden. Det är gratis parkering till alla och affärer finns i Cison di Valmarino, som ligger ca. 3 km härifrån. För gäster i lägenheterna finns det möjlighet att handla till frukost. ![]()
![]() - Dubbelrum Cuveè ligger på tredje våningen och har utsikt över innergården. Den har aircondition och det finns dusch med vattenmassage i badrummet. - Dubbelrum Eliseo ligger på andra våningen med ingång från den gemensamma terrassen och har utsikt ut över vinmarker. Det finns dusch med vattenmassage i badrummet. - Dobbeltværelse Foie ligger på andra våningen med ingång från den gemensamma terrassen och har utsikt ut över vinmarker. Det finns finns jacuzzi-badkar i badrummet. - Dubbelrum Molera ligger på andra våningen och har utsikt ut över trädgården och poolen. Den har aircondition och det finns vattenmassage i badrummet. ![]()
![]() - Dubbelrum Salis ligger på andra våningen och har utsikt ut över vinmarker och poolen. Den har en liten korridor med en liten bäddsoffa och det finns jacuzzi-badkar i badrummet. - Dubbelrum Colmei ligger på tredje våningen och har utsikt ut över vinmarker och poolen. Den har aircondition och det finns jacuzzi-badkar i badrummet. - Dubbelrum Cartizze ligger på andra våningen med direkt ingång från den gemensamma terrassen. Den har aircondition och det finns vattenmassage i badrummet. - Dubbelrum Garnei ligger på andra våningen med ingång från den gemensamma terrassen och har utsikt ut över vinmarker. Den har dusch med vattenmassage i badrummet. ![]()
![]() Enrumslägenhet Duca di Dolle med 2/4 sovplatser - Enrumslägenhet Duca Di Dolle på ca. 75 m² ligger på andra våningen i det röda annexet och har en stor privat terrass på ca. 40 m². Lägenheten har kök med fyra gasplattor, italiensk kaffebryggare, ugn, diskmaskin samt kylskåp. Där finns ett stort vardagsrum med bäddsoffa (passar bäst till barn), fåtölj, matbord och dubbelsäng. Lägenheten har aircondition samt badrum med jacuzzi-badkar och hårtork. Terrassen är möblerad och utsikten ut över vinmarkerna och dalen är fantastisk. Priserna gäller för max 4 personer. Tvårumslägenhet Ceo med 2/4 sovplatser - tvårumslägenhet Ceo på ca. 70 m² ligger på första våningen i det röda annexet och har en stor privat terrass på ca. 40 m². Lägenheten har kök med fyra gasplattor, italiensk kaffebryggare, diskmaskin, ugn samt kylskåp. Där finns ett vardagsrum med bäddsoffa för två (passar bäst för barn), matbord samt ett sovrum med dubbelsäng. Lägenheten har aircondition samt badrum med jacuzzi-badkar och hårtork. Terrassen är möblerad och utsikten ut över vinmarkerna och dalen är fantastisk. Priserna gäller för max 4 personer. ![]()
![]() Tvårumslägenhet Crede med 2/4 sovplatser - tvårumslägenheten Crede på ca. 48 m² ligger på andra våningen i huvudbyggnaden och har tillgång till en liten gemensam terrass samt utsikt över gårdsplanen. Lägenheten har kök med fyra gasplattor, italiensk kaffebryggare, ugn samt kylskåp. Det finns ett vardagsrum med bäddsoffa för två (passar bäst för barn), matbord samt ett sovrum med dubbelsäng. Lägenheten har aircondition samt badrum med dusch med vattenmassage och hårtork. Priserna gäller max för 4 personer. Trerumslägenhet Vigneti med 3 sovplatser - trerumslägenhet Vigneti del Fol på ca. 50 m² ligger på andra våningen i huvudbyggnaden med utsikt mot trädgården och poolen. Lägenheten har ett litet kök med fyra gasplattor, italiensk kaffebryggare, diskmaskin, ugn samt kylskåp och matplats. Där finns ett sovrum med dubbelsäng och ett sovrum med enkelsäng. Lägenheten har badrum med dusch och vattenmassage och hårtork. Priset gäller för 3 personer.
För mer information: info@in-italia.se
|