Inga Britt och man från Sävedalen i Sverige bodde på La Macina di Bettona i Bettona från den 24. september till den 1. oktober 2011.
September 2011
Det var krångligt att hitta, men vi lyckades till slut efter att ha kört genom Bettona och kommit ned på östsidan. Själva anläggningen var toppen! Modern och välskött lägenhet med vidunderlig utsikt från de två balkongerna. Även poolområdet var trevligt och välskött. Trevlgt bemötande från Roberto. Han hjälpte oss med tips om utflykter, bästa vägar etc. Hans mamma hade bakat en god plommonpaj för oss, som vi mumsade på hela veckan till kaffet.
En hyggligt välsorterad affär ca 1 km därifrån. Det enda vi inte tyckte var så bra var tillgången på färskt bröd. Vi var bortskämda med gott och färskt bröd varje dag från våra tre veckor i Rimini. Bra läge för utflykter till olika städer i Umbrien.