Semester Italien - semesterbostäder & hotell i hela Italien - boka online
 
Klicka här för att beställa
Skicka en fråga till oss
Klicka här för att se priserna
Avstånd
Skicka till en vän
Skriv ut sidan
Spara stället på din kom ihåg lista
Bookmark and Share
Förhandsreservera nu!
Du kan reservera din semester- bostad i dag och vänta med att betala tills om 4 dagar!
Läs mer
Hotel El Faro ligger på en klippa i den sköna bukten Porto Conto. Här mellan det vackra Capo Caccia och Capo Giglio placerade arkitekten Simon Mossa detta 5 stjärniga hotell på 50-talet.


Arkitektens idé var att hotellet skulle symbolisera ett av de stora oceangående skepp med stora balkonger placerat på klipporna. Under årens gång har många internationella berömdheter som te.x. Liz Taylor, ... James Brown, Antony Queen, m.fl. tillbringat sin semester här. Under 2003 blev hotellet helrenoverat och nyinrett i en elegant men mycket sober stil.
Läs mer om Hotel El Faro


När man kommer till hotellets parkeringsplats får man inte känslan direkt av vilket fantastiskt hotell och vilken utsikt som väntar på en för det hela verkar inte speciellt välskött. Men så snart man träder in på hotellets område och vidare in i hallen är stämningen något helt annat.


Den imponerade utsikten över Capo Caccia kräver sin uppmärksamhet och det är inte någon utsikt man får nog av. Från receptionen och hallen kommer man ut till den stora terrassen och sedan vidare ner till den fina cirkelformade poolen med vattenmassage. En trappa leder gästen ner för klippan till en platform med solstolar och parasoller samt ännu en pool. Båda fyllda med havsvatten. På hotellet finner man dessutom bastu och turkiskt bad.


Inne på hotellet finns det en restaurang med 240 sittplatser där det serveras läckerheter från havet samt mer traditionella rätter från Italien medan man njuter av utsikten mot det omtalade Capo Caccia. Restaurangen är också öppen för externa gäster och det är inte ovanligt att det arrangeras bröllopsfester, framförallt om lördagar vilket är en spännande möjlighet att komma nära och se en italiensk familjetradition. Hotellet har också fyra kongress-salar med totalt 220 platser.


Bukten vid hotellet är stängd för vanlig trafik med småbåtar. Endast hotellets egen båt har tillstånd att segla in. Är man intresserad av dykning så finns det möjlighet att dyka in i de spännande grottorna. Andra badfantaster kan "nöja sig" med att snorkla längs med klipporna eller en simtur i de storslagna omgivningarna.


På hotellet finns det totalt 92 rum som alla är utrustade med de komfort man kan förvänta sig av ett 5 stjärnigt hotell: balkong eller terrass, aircondition, internetuppkoppling, förvaringsbox, satelit-TV, minibar, telefon och badrum med toalett och dusch samt hårtork. Ju högre kategori man bokar ju större rum och balkong/terrass får man.


Dölj texten
Beräkna priset Se prislistan Faciliteter på stället Sovplatser  



För mer information: info@in-italia.se
Klicka på kartan
Elba Toscana Sardinien Eoliska Öarna Sicilien Abruzzo Aosta Apulien Basilicata Calabrien Campania Capri & Ischia Emilia-Romagna Friuli Lazio Ligurien Lombardiet Marche Molise Piemonte Sydtyrol Umbrien Veneto Karta över Italien  - Sardinien
Här ligger Hotel El Faro
Klicka för större karta
Klicka för större karta
Avstånd till Alghero
  • från Malmö: 1928 km
  • från Helsingborg: 1937 km
  • från Göteborg: 2154 km
  • från Stockholm: 2497 km
Se fler avstånd