Semester Italien - semesterbostäder & hotell i hela Italien - boka online
   
Skriv ut sidan
Bookmark and Share
Vid Ortasjön känner man sig förflyttad till en tid då massturismen inte existerade. Den lilla förtjusande sjö som ligger nära Malpensa flygplats i Milano (endast ca. ½ timmes körning), lockar med natur och kultur … och en intimitet och oförstördhet som grannsjöarna Maggiore och Como inte alls kan leva upp till.


Ortasjön är ett naturskönt drömland var det harmoniska samspel mellan natur och kultur gör att upplevelserna avlöser varandra i snabb takt. Gör t.ex. ett besök i den karaktärsfulla byn Orta San Giulio med trevliga matställen och små specialbutiker med lokala delikatesser. Uppe bakom byn ligger parken Sacro Monte di Orta med 20 kapell från år 1590 som alla är dedikerade till Den Helige Franciskus av Assisi – området figurerar på UNESCO’s prestigefulla lista över världsarv. Vid byns lilla färjeläge finns det avgångar till den pittoreska lilla ön Isola di San Giulio, var det härskar massor av mystik


Börjar det klia i fingrarna för att shoppa så besök den livliga torsdagsmarknaden i Omegna. Vill man hellre handla inomhus och lite mer modernt, bör man inte missa Alessi Factory Store (italienskt designermärke inom inredning och köksutrustning), som håller till i Crusinallo, strax norr om Omegna. Ryktet säger att det är anmärkningsvärda besparingar man kan göra.
  Läs mer om Alessi
Naturälskare bör ta en tur (i bil) upp till områdets högsta punkt, berget Mottarone (1.491 m). Härifrån kan man se Alpernas nästhögsta berg Monte Rosa och inte mindre än 7 sjöar: Orta, Maggiore, Mergozzo, Varese, Comabbio, Monate och Biandronno. Pröv en av områdets många vandringsleder eller kör runt bland Novara-kullarna som är ett känt vindistrikt med ett rikt utbud av restauranger.

Vid Ortasjön kan vi varmt rekommendera dessa tre hotell:

Hotel Cortese

Hotel Cortese i Armeno (mellan Maggioresjön och Ortasjön): Står natursköna upplevelser, turisttomma områden och avslappning högt på listan, bör du inte missa Hotel Cortese.

Här har man lagt stor vikt på de fina kvalitetsmaterialen, arkitektoniska finurligheter, inredningsmässiga detaljer och behagliga färgsammansättningar. Utomhus har det inbjudande poolområdet nästan en magnetisk dragningskraft.

Hotel San Rocco

Hotel San Rocco i Orta San Giulio: På det karaktärsfulla Hotel San Rocco i Orta San Giulio har de känsla för den goda smaken och de förstår att förmedla den. Det tidigare klostret är ett mekka för livsnjutare och design-älskare. Man märker strax att inredningsarkitekterna har jobbat övertid.

Till alla sidor är man omgiven av konst, design, marmor och så vidare. Utomhus föreslår vi att man dåsar vid den sköna swimmingpoolen med panoramisk utsikt över sjön och ön Isola di San Giulio. San Rocco kan närmast betecknas som ett mentalt må bra rum.

Hotel Il Giardinetto

Hotel Il Giardinetto i Pettenasco: Önskar du en skön sjöutsikt och en fin swimmingpool så är Hotel Il Giardinetto svaret på dina böner. Stämningen på hotellet är trevlig och hjärtlig – man känner sig välkommen.

Faciliteterna är många: panoramisk pool med solterrass, privat sjöstrand, litet färjeläge, gratis parkering och en välrenomerad restaurang med en formidabel sjöutsikt var de tillberedda rätterna närmast kan betecknas som små aptitretande konstverk.

Välkommen till Ortasjön!

För mer information: info@in-italia.se
Klicka på kartan
Elba Toscana Sardinien Eoliska Öarna Sicilien Abruzzo Aosta Apulien Basilicata Calabrien Campania Capri & Ischia Emilia-Romagna Friuli Lazio Ligurien Lombardiet Marche Molise Piemonte Sydtyrol Umbrien Veneto Karta över Italien  - Piemonte
Ortasjön - Piemonte
Klicka för större karta
Klicka för större karta
Avstånd till Ortasjön
  • från Malmö: 1537 km
  • från Helsingborg: 1546 km
  • från Göteborg: 1763 km
  • från Stockholm: 2106 km
Se fler avstånd