|
Förhandsreservera nu! Hotel Locanda Ruscello är ett trevligt litet familjeägt hotell som ligger i lugna omgivningar i en olivlund i utkanten av Limone Sul Garda med en mycket fin utsikt över sjön och bergen.
Du kan reservera din semester- bostad i dag och vänta med att betala tills om två veckor! Läs mer ![]() ![]() Det tar ca. 10 minuter att gå in till centrala Limone på en liten väg, som är upplyst om kvällarna. Under dagarna används den av vandrande turister, samtidigt som den används som tillfartsväg för några ...få hotell i området. Då hotellet ligger ner mot sjön, störs man inte av trafik på kustvägen men man får räkna med att andra turister kör till och från deras hotell. Läs mer om Hotel Locanda Ruscello
![]()
![]() Familjen Gerardi inredde detta gamla lanthus som hotell för några få år sedan och de har gjort allt vad de kan för att göra det så trevligt och inbjudande som möjligt. Här har man lagt vikt på detaljerna och fina material, precis som de valt att behålla den lantlig stilen. ![]() ![]() Locanda Ruscello är ett ställe, var man blir mottagen som en gäst till familjen och ställets hund, som älskar barn, ligger allt som oftast på dörrmattan och njuter av tillvaron. ![]() ![]() Hotellet har en liten reception, en trevlig frukostmatsal med korgmöbler, som även fungerar som uppehållsrum och bibliotek, terrass med bord och stolar samt solstolar och en stor parkeringsplats under olivträden. Hotellets gäster kan använda den pool som man finner på Hotel Villa Romantica, som ligger på samma väg som Locanda Rucello. ![]()
![]() Locanda Ruscello har totalt 13 rum som alla är vackert inredda och de flesta rummen har balkong med hel eller delvis sjöutsikt. Enkelrummet som vänder mot berget och olivlunden har dock inte balkong, precis som två av standardrummen på första våningen har fransk altan och utsikt mot bergen på den motsatta sidan av sjön. De är inredda för rullstolsbundna. Två av juniorsuiterna är placerade vid ändan av huset och har därmed inte direkt sjöutsikt. Alla rum har badrum med dusch, hårfön, telefon, satellit-TV och säkerhetsbox och möjlighet för att koka te.
För mer information: info@in-italia.se
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||