Semester Italien - semesterbostäder & hotell i hela Italien - boka online
   
Klicka här för att beställa
Skicka en fråga till oss
Klicka här för att se priserna
Avstånd
Skicka till en vän
Skriv ut sidan
Spara stället på din kom ihåg lista
Bookmark and Share
Förhandsreservera nu!
Du kan reservera din semester- bostad i dag och vänta med att betala tills om 4 dagar!
Läs mer
Cala di Mola är ett trevligt hotell och lägenhetskomplex byggt i medelhavsstil, belägen vid bukten med samma namn, bara några få minuters bilresa från Porto Azzuro längst kustvägen. Lägenheterna och hotellrummen är belägna på en klippvägg med utsikt över bukten.


På den runda panoramaterrassen framför receptionsområdet serveras det under sommarmånaderna frukostbuffé och här finns även internationell underhållning några gånger om veckan. Hotellets restaurang "La ...Cambusa" är belägen på våningen under receptionen. Har du valt halvpension (endast möjligt för hotellgäster) äter du här. Gästerna som bor i lägenhet, kan beställa à la carte.
Läs mer om Cala di Mola


Från receptionsområdet går man genom en liten tunnel ned till den fina nyligen renoverade poolen med havsvatten och jacuzzi-hörna samt barnpool och poolbar. Från baren, som öppnar först efter den 3 juni kan man köpa både varma och kalla rätter till lunch. Har man lust, är det möjligt att delta i några av de olika aktiviteterna (under sommaren) såsom volleyboll, vatten-aerobics och båt-turer som utgår från hotellets privata brygga, var också gäster som ankommer i mindre båtar kan lägga till. Här kan man även hyra kanoter och tramp-båt. Miniklubben är för barn från 4 år och uppåt. Här varierar programmet sommaren igenom.


Mellan poolområdet och bryggan finns en stor gräsareal med volley-bollbana. Önskar man att komma till den närliggande sandstranden "Lido", kan man använda hotellets shuttle-buss (går bara på bestämda tider-se prislistan).


Hotellrummen är belägna omkring receptionsområdet samt upp på en klippa. De är inredda med maritim stil och samtliga rum har aircondition , små omöblerade balkonger som alla vätter mot havet. Det finns dubbelrum samt stora familjerum för 4 personer.



Lägenheterna är alla belägna upp med bergssidan, och inredda i samma maritima stil som hotellrummen. Var lägenhet har privat ingång; Ingång till lägenheterna på första våningen via en trappa som går via en möblerad terrasse med markis. Lägenheterna på andra våningen från baksidan av byggnaden och möblerad terrass med markis och delvis utsikt över havet. Det finns inte aircondition i lägenheterna.
Dölj texten
Beräkna priset Se prislistan Faciliteter på stället Sovplatser  



För mer information: info@in-italia.se
Klicka på kartan
Elba Toscana Sardinien Eoliska Öarna Sicilien Abruzzo Aosta Apulien Basilicata Calabrien Campania Capri & Ischia Emilia-Romagna Friuli Lazio Ligurien Lombardiet Marche Molise Piemonte Sydtyrol Umbrien Veneto Karta över Italien  - Elba Ö
Här ligger Cala di Mola
Klicka för större karta
Klicka för större karta
Avstånd till Porto Azzurro
  • från Malmö: 1979 km
  • från Helsingborg: 1988 km
  • från Göteborg: 2206 km
  • från Stockholm: 2548 km
Se fler avstånd