Semester Italien - semesterbostäder & hotell i hela Italien - boka online Behov för vägledning? Ring till oss på 040 60 60 499
 
Klicka här för att beställa
Skicka en fråga till oss
Klicka här för att se priserna
Avstånd
Skicka till en vän
Skriv ut sidan
Spara stället på din kom ihåg lista
Bookmark and Share
Förhandsreservera nu!
Du kan reservera din semester- bostad i dag och vänta med att betala tills om en vecka!
Läs mer
Villa Rizzo - Masseria della Nocciola är ett vackert landställe, som ligger i natrurskön miljö och bara ca 10 km från Salerno centrum och 7 km från motorvägen som går från norr till söder. Det centrala läget gör det lätt att besöka Amalfikusten, naturreservatet Cilento, de grekiska tempel i Paestum eller Napoli, Pompei samt Vesuvius.


Villan byggdes i slutet av 1800-talet och har varit i familjens Rizzos ägo i flera generationer. Från början var det en gård som bestod av en huvudbyggnad samt stall och övriga byggnader fungerade som ...lager. De nuvarande ägarna Lisa och Gaetano Rizzo har totalrenoverat villan men samtidigt lagt vikten på att bevara känslan att bo på en herrgård på landet. Det erbjuds inkvartering i dubbelrum, junior suiter och lägenhet. Det finns internet-uppkoppling i 7 av rummen.
Läs mer om Villa Rizzo - Masseria della Nocciola


Signor Rizzo som arbetade som apotekare i Positano på Amalfikusten är nu pensionerad och bor med sin fru på familjens lantställe. Detta ger en behaglig familjär atmosvär och man blir väl omhändertagen av både paret, den trofasta personalen och de fina djuren på gården som sätter sin prägel på stället.


Hela området är inhängnat med ingång via en stor järngrind efter en lång uppfart. Man kan åker igenom familjens fruktplantage till parkeringsplatsen och fram till de tre byggnaderna och själva herrgården.


I den första byggnaden på vänster sida om parkeringsplatsen, finner man Villa Rizzos kontor och reception på första våningen. Andra våningen är inrett med dubbelrum och junior suiter. På högre sida av uppfarten ligger en röd byggnad, som är inredd i dubbelrum och junior suites. Bakom finner man huvudbyggnaden, som delvis är familjen Rizzos privata hem, men även sällskapsrum med spis och frukostrum med bibliotek. I denna byggnaden finns även enkla rum samt lägenheten med privat ingång via den lilla terrassen där gårdens påfågel ofta ses.


I huvudbyggnadens vardagsrum ligger den vackert inredda restaurangen. Tills för några år sedan drev familjen själv restaurangen, men den nya kökschefen har som mål att åtminstonde få en stjärna i Michelin guiden inom en snar framtid. Restaurangen är stängd på måndagar samt om det förekommer privata arrangemang. Det är dessutom möjligt att delta i matlagningskurser som arrangeras mot förfrågan.


Bakom huvudbyggnaden ligger en liten sjö som är flitigt besökt av vildgäss som man möter över allt på gården. Det finns även en stor pool (krav på badmössa) med underbar utsikt över det vackra området som präglas av berg och många trevliga landsbyar.


I februari 2009 öppnade Villa Rizzo sitt nya wellnesscenter. Här kan alla över 18 år samt barn från 12 år i föräldrars sällskap kostnadsfritt ta del av träningsfaciliteter och mot betalning använda bastu, spa-möjligheter och få massage.
Villa Rizzo erbjuder inkvartering i dubbelrum, junior suiter och lägenhet.

Dubbelrum och juniorsuiter är mycket vackert inredda med telefon, satellit-TV, aircondition och badrum med dusch eller badkarl, WC och hårfön. Junior suiterna är större och har riktigt fin utsikt samt bäddsoffan ger en extra sovplats (mot betalning).

Trerumslägenhet med 4 + 1 sovplatser:
- Lägenheten som ligger vägg i vägg med huvudbyggnaden har en privat ingång via den lilla möblerade terrassen. Den har aircondtion och består av vardagsrum med spis, matbord och stolar samt kök med 4 gasolplattor och ugn. På andra våningen finns de två sovrummen med dubbelsäng, varav det ena kan ha en extra säng (mot betalning) samt badrum med WC och badkarl.
Dölj texten
Beräkna priset Se prislistan Faciliteter på stället Sovplatser  



För mer information: info@in-italia.se
Klicka på kartan
Elba Toscana Sardinien Eoliska Öarna Sicilien Abruzzo Aosta Apulien Basilicata Calabrien Campania Capri & Ischia Emilia-Romagna Friuli Lazio Ligurien Lombardiet Marche Molise Piemonte Sydtyrol Umbrien Veneto Karta över Italien  - Campania
Här ligger Villa Rizzo - Masseria della Nocciola
Klicka för större karta
Klicka för större karta
Avstånd till San Cipriano Picentino
  • från Malmö: 2286 km
  • från Helsingborg: 2295 km
  • från Göteborg: 2512 km
  • från Stockholm: 2855 km
Se fler avstånd
Resupplevelse från
Villa Rizzo - Masseria della Nocciola

"Ett plus för den fina poolen och de olika gårdsdjuren som vår lilla Ingrid 14 månader älskade (gäss, hundar, åsnor, påfåglar och grisar). "
Läs mer