Semester Italien - semesterbostäder & hotell i hela Italien - boka online
 
Klicka här för att beställa
Skicka en fråga till oss
Klicka här för att se priserna
Avstånd
Skicka till en vän
Skriv ut sidan
Spara stället på din kom ihåg lista
Bookmark and Share
Förhandsreservera nu!
Du kan reservera din semester- bostad i dag och vänta med att betala tills om en vecka!
Läs mer
Villa Mary är en av Amalfikustens små pärlor. Det är ett trivsamt Bed & Breakfast med endast tre fint inredda rum som ligger högt i Positano och med en fantastisk utsikt över staden och havet.


Villan härstammar från 1800-talet men det är ganska nyligen som familjen börjat hyra ut rummen. Det är ägarinnan Tiziana Mastellone som står för den dagliga driften och gör det hon kan för att gästerna ...ska känna sig som hemma. Priserna är enastående för området och bör ses som ett introduktionserbjudande som vi dock hoppas kommer vara länge.
Läs mer om Villa Mary B&B

Diana

Villan ligger högt i staden och förhållandevis nära kustvägen (utan trafik som stör) vilket gör ankomsten smidig oavsett om man kommer med egen bil eller offentlig transport. Man kan dock inte köra fram till entrén som ligger i en liten gränd 35-40 steg ovanför kustvägen och därifrån är det endast ca. 50 meter till busshållplatsen som även nås med den lilla lokalbussen som kör till centrum.


Parkering kan ske mot betalning (gästerna får rabatt) i ett av stadens parkeringshus. Ifall man vill gå till centrum och stranden kan man göra det via en av de många trappor som slingrar sig runt berget och tar max. 5-7 minuter. Det finns enstaka restauranger i området ifall man inte vill äta på de berömda restaurangerna nere i centrum och hamnen.

Venere

Rummen är smakfullt inredda i traditionell stil för området. De har en större eller mindre balkong varifrån man kan njuta av utsikten över staden och havet. Frukosten kan man inta på den egna balkongen eller på rummet. Det har varit nödvändigt att respektera de ursprunglig väggarna och platsen är utnyttjad optimalt även i badrummen. Villa Mary kan inte rekommenderas åt gångbesvärade p.g.a. de många trapporna både ute och inne.

Minerva

Rummet Minerva med balkong och utsikt (inkl. frukost)
- Rummet har dubbelsäng, en mindre balkong med utsikt över staden och havet, aircondition, satellit-TV, förvaringsbox samt badrum med dusch.
Rummet Venere med balkong och utsikt (inkl. frukost)
- Rummet har dubbelsäng, en mindre balkong med utsikt över staden och havet, aircondition, satellit-TV, förvaringsbox samt badrum med jacuzzi och dusch. Finns möjlighet för en extra säng.
Rummet Diana med terrass och utsikt (inkl. frukost)
- Rummet har dubbelsäng, en möblerad terrass med bord, stolar och solstolar samt utsikt över staden och havet, aircondition, satellit-TV, förvaringsbox samt badrum med jacuzzi och dusch. Finns möjlighet för två extra sängar.
Dölj texten
Beräkna priset Se prislistan Faciliteter på stället Sovplatser  



För mer information: info@in-italia.se
Klicka på kartan
Elba Toscana Sardinien Eoliska Öarna Sicilien Abruzzo Aosta Apulien Basilicata Calabrien Campania Capri & Ischia Emilia-Romagna Friuli Lazio Ligurien Lombardiet Marche Molise Piemonte Sydtyrol Umbrien Veneto Karta över Italien  - Campania
Här ligger Villa Mary B&B
Klicka för större karta
Klicka för större karta
Avstånd till Positano
  • från Malmö: 2285 km
  • från Helsingborg: 2294 km
  • från Göteborg: 2511 km
  • från Stockholm: 2854 km
Se fler avstånd