Semester Italien - semesterbostäder & hotell i hela Italien - boka online Behov för vägledning? Ring till oss på 040 60 60 499
 
Klicka här för att beställa
Skicka en fråga till oss
Klicka här för att se priserna
Avstånd
Skicka till en vän
Skriv ut sidan
Spara stället på din kom ihåg lista
Bookmark and Share
Förhandsreservera nu!
Du kan reservera din semester- bostad i dag och vänta med att betala tills om en vecka!
Läs mer
B&B Donna Regina ligger i hjärtat av Napolis historiska centrum nära domkyrkan, museet för modern konst, det arkeologiska museet och flera restauranger och traditionella pizzerior (just pizza kommer från just Napoli!).


B&B Donna Regina ligger i klostret Donnaregina Vecchia som byggdes under 1400-talet av Drottning Maria av Ungern. I dag har en familj med konstnärer tagit över det gamla klostret och byggt om ...det till ett trevligt bed and breakfast där man kan tillbringa sin tid i denna fascinerande och annorlunda storstad i stämningsfulla och enastående omgivingar.
Läs mer om B&B Donna Regina


På B&B Donna Regina finns det ett stort gemensamt rum med tillgång till balkong med flera små bord och stolar där man kan njuta av en kopp kaffe med utsikt till solnedgången bakom kupolerna. I det stora rummet som är fint möblerat finns en soffa och fåtöljer. En bred hall leder till sovrummen och det trevliga köket. Entrén till byggnaden är inte den charmigaste men har en stor fördel då den har hiss.


Varje rum har blivit inrett och möblerat av frun Donna Gabriella. De är alla utrustade med airconditon och eget badrum med toalett och dusch. Endast ett av rummen har badrum i korridoren; rummet Badessa är så speciellt att myndigheterna (det sk. Belle Arti) inte gav tillåtelse till att man tillförde ett badrum där. OBS: rökning är EJ tillåtet.


Ifall man önskar det så kan man få (mot bokning och betalning) arrangerat en äkta napolitansk middag i Donna Reginas antika kök. Mimmo som driver Donna Regina är en duktig kock och vinkännare som gärna lagar en god middag med områdets specialiteter och produkter. Detta kan varmt rekommenderas.


Det finns parkeringshus ca. 200 meter bort och som kostar ca. 20 euro per dygn.
Dölj texten
Beräkna priset Se prislistan Faciliteter på stället Sovplatser  



För mer information: info@in-italia.se
Klicka på kartan
Elba Toscana Sardinien Eoliska Öarna Sicilien Abruzzo Aosta Apulien Basilicata Calabrien Campania Capri & Ischia Emilia-Romagna Friuli Lazio Ligurien Lombardiet Marche Molise Piemonte Sydtyrol Umbrien Veneto Karta över Italien  - Campania
Här ligger B&B Donna Regina
Klicka för större karta
Klicka för större karta
Avstånd till Napoli
  • från Malmö: 2236 km
  • från Helsingborg: 2245 km
  • från Göteborg: 2463 km
  • från Stockholm: 2805 km
Se fler avstånd
Resupplevelse från
B&B Donna Regina

"Vårt underbara rum var nästan som en liten svit och låg på två plan."
Läs mer